Aktualności

W Gdańsku utrzymane w mocy pozwolenie na budowę ITPO

Wojewoda Pomorski utrzymał w mocy pozwolenie na budowę i zakończył tym samym próby blokowania tej inwestycji przez Towarzystwo na rzecz Ziemi z Oświęcimia. Projekt budowy został już wiele lat temu pozytywnie zaopiniowany przez Komisję Europejską i otrzymał dofinansowanie w wysokości 270 mln złotych.

Ecogenerator Szczecin

Obejrzyj film o działającej instalacji w Szczecinie

Pandemia uwidoczniła, że brakuje spalarni w Polsce.

Wraz z pojawieniem się zagrożenia spowodowanego koronawirusem pojawił się też problem co robić z odpadami pochodzącymi od osób będących na przymusowej kwarantannie.

Gazetka informacyjna ENERGIA Z ODPADÓW.

Szanowni Państwo, od dziś rusza dystrybucja gazetki informacyjnej "Energia z odpadów". Jest to element działań edukacyjnych i informacyjnych na temat ITPO. Zachęcamy do zapoznania się z treścią.

Jak dba się o czystość w Japonii i tysiąca dwustu spalarni?

Kraj kwitnącej wiśni od zawsze jest dla nas synonimem czystości i dbałości o ekologię. Bardzo często jest też wzorem wskazywanym przez propagatorów filozofii Zero Waste.

Dobra Energia z Olsztyna wizytowała w Białymstoku.

W Olsztynie decyzja o budowie instalacji termicznego przekształcania odpadów została podjęta. Obejrzyj film zespołu z Olsztyna, który wizytował w Białymstoku, sprawdzając czy taka inwestycja jest uciążliwa dla mieszkańców.

Dlaczego nie wolno palić śmieci w domowym piecu.

Ten materiał powinien przeczytać każdy, kto kiedykolwiek spalał odpady w domowym piecu lub widział jak robił to jego sąsiad. Pomimo utrzymującego się smogu w sezonie grzewczym wiele osób wciąż sądzi, że plastikowa butelka wrzucona do pieca jest tylko źródłem energii.

Nowy plan działania UE dotyczący gospodarki o obiegu zamkniętym

Zmiana sposobu produkcji i konsumpcji: nowy plan działania UE dotyczący gospodarki o obiegu zamkniętym przedstawia sposób na osiągnięcie neutralnej dla klimatu i konkurencyjnej gospodarki, w której konsumenci mają mocną pozycję.

Specustawa koronowirusowa

Specustawa której przepisy mają łagodzić negatywne skutki rozprzestrzeniającej się epidemii koronawirusa, przewiduje wiele zmian m.in. w zakresie gospodarki odpadami dojąc szerokie w tym zakresie kompetencje wojewodom. Zgodnie z proponowanymi zmianami wojewodowie będą mogli decydować o tym jakie odpady i gdzie można przetwarzać termicznie. W przypadku odpadów komunalnych wojewoda będzie mógł...

Zdalnie śmieci nie wywiozą

Na co dzień dziesiątki tysięcy pracowników zakładów oczyszczania wykonują swoją codzienną ciężką pracę. Są praktycznie niezauważalani, dopóki nasze śmietniki są opróżniane. Teraz w obliczu zagrożenia epidemią warto zauważyć, że oni podobnie jak przedstawiciele innych zawodów wykonują zadania, dzięki którym możliwe jest sprawne funkcjonowanie naszego społeczeństwa.

Rozmowa z dr hab. inż. Grzegorzem Wielgosińskim

Instalacje termicznego przekształcania odpadów, popularnie nazywane spalarniami są ważnym elementem zrównoważonej gospodarki odpadami. O korzyściach płynących z inwestycji w nowoczesne instalacje opowiada dr. hab. inż. Grzegorz Wielgosiński z Politechniki Łódzkiej.

Fakty i Mity

Cała prawda o termicznym przekształcaniu odpadów. Przedstawiamy MIT numer 4.

Kopenhaska instalacja jest atrakcją turystyczną.

Kopenhaska instalacja stała się atrakcją turystyczną stolicy Danii m.in. dlatego, że zbudowano na niej stok narciarski czynny cały rok. Na jednej ze ścian powstał najwyższy w Skandynawii szlak wspinaczkowy

Fakty i Mity

Cała prawda o termicznym przekształcaniu odpadów. Przedstawiamy MIT numer3.

Odwołane spotkanie w Wapienicy

Informujemy, że zaplanowane na 12.03 o godzinie 18:00 spotkanie w Auli budynku B Szkoły Podstawowej Nr 32 im.Jana III Sobieskiego ul. Cieszyńska 385 nie odbędzie się z powodu zagrożenia koronawirusem. Będziemy informować o nowym terminie spotkania w sprawie działań zmierzających do powstania na terenie Bielska-Białej instalacji termicznego przekształcania odpadów.

Obejrzyj film jak to wygląda w Poznaniu

Instalacja przekształcania odpadów w Poznaniu działa od 2016 roku.

Debata

Debata w Zamościu pomiędzy ekspertami a inicjatorami protestu przeciwko budowie instalacji termicznego przekształcania odpadów.

FAKTY I MITY

Cała prawda o termicznym przekształcaniu odpadów. Przedstawiamy MIT numer 2.

Samorządy walczą o inwestycje.

Większość samorządów zdała sobie już sprawę, że gospodarka odpadami jest jednym z największych problemów z którym muszą się obecnie mierzyć. Z jednej strony widać rosnące koszty i lawinowe podwyżki cen za zagospodarowanie odpadów, których dalszy wzrost jeszcze bardziej zdenerwuje i tak już niezadowolonych mieszkańców. Z drugiej strony są samorządy w...

Fakty i Mity

Cała prawda o termicznym przekształcaniu odpadów. Przedstawiamy MIT numer 1.

Sztokholm – zielona stolica Europy 2010 ze spalarnią koło rezerwatu przyrody.

Zobacz w materiale sprzed 9 lat. To co dla Szwedów już wtedy było standardem dla nas jest ciągle nowością. Szwecja znana jest z bardzo poważnego podejścia do kwestii ekologii. Jej stolica Sztokholm, jako pierwsze miasto z Europy, otrzymała w 2010 roku tytuł zielonej ekologicznej stolicy Europy.