Aktualności

Energia drzemiąca w odpadach.

Wiele wskazuje na to, że nadchodzi lepszy czas dla branży termicznego przekształcania odpadów. Inwestycje mogą liczyć na wsparcie z pieniędzy publicznych. Polski rynek umożliwia co najmniej podwojenie mocy instalacji wykorzystujących odpady jako paliwo.

Śmieci uratują świat? Jak odpady zdekarbonizują kluczowe branże

Jedną z odpowiedzi na potrzebę rezygnacji z węgla mają być inwestycje w instalacje odzyskujące energię z odpadów, które są już po procesach odzysku i recyklingu

Zero waste - czyli kultura niemarnowania

W szóstym odcinku dziewiątego sezonu programu deFacto poznasz definicje zero waste oraz dowiesz się jak jego praktyka odnosi się do środowiska, odpowiesz sobie na pytanie, czy jest to zwyczajna moda, czy nie i dostaniesz praktyczne wskazówki, w jakich obszarach życia możesz dokonywać zmian, by być bardziej eko i wprowadzać idee...

Bielszczanie merytorycznie o Ekospalarni.

26 listopada 2020 r. odbyło się pierwsze spotkanie Rady Interesariuszy powołanej przez Prezydenta Bielska-Białej, Jarosława Klimaszewskiego, w związku z dialogiem społecznym na temat Ekospalarni.

Skarga do WSA w sprawie gdańskiej spalarni oddalona

We wtorek, 17 listopada br., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w całości oddalił skargę na decyzję Wojewody Pomorskiego utrzymującą w mocy pozwolenie na budowę gdańskiego zakładu termicznego przekształcania odpadów komunalnych.

Ozdoba: w resorcie klimatu i środowiska powstał zespół, by promować m.in. kogenerację z odpadów.

W MKiŚ powstał zespół, którego celem będzie promocja wykorzystania odpadów m.in. w kogeneracji, czyli jednoczesnej produkcji ciepła i energii energetycznej - poinformował w środę wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba.

Eksperci odpowiadają na zarzuty.

Na październikowej sesji Rady Miejskiej w Bielsku-Białej przedstawiono prezentację a następnie został opublikowany dokument wykonanej "Analizy Wielokryterialnej dla Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów dla Aglomeracji Beskidzkiej”, która to instalacja spełniać powinna wymagania Najlepszej Dostępnej Techniki (BAT). Dokument został wykonany przez ekspertów firmy Sweco Consulting, Po opublikowaniu dokumentu pojawiły się zarzuty, min....

Ekospalarnia to szansa na nowoczesną, spełniającą surowe normy środowiskowe instalację zamiast wysypiska!

Aglomeracja Beskidzka generuje 100 tys. ton odpadów rocznie, które można przekazać do ekospalarni. Składowanie odpadów pozostających po sortowaniu znacznie podrożało.

Sześć lokalizacji dla spalarni odpadów. Eksperci zdecydowanie wskazali Wapienicę

Najlepszą lokalizacją dla „elektrociepłowni, dla której paliwo będą stanowić odpady” jest grunt w Wapienicy - to wnioski z opracowania zrealizowanego na zlecenie Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.

Powraca temat budowy Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów

Powraca temat budowy Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów w Wapienicy. – Oczekujemy na opracowanie analizy wielokryterialnej przez specjalistyczną firmę Sweco pracującą przy budowach spalarni w całej Europie.

Ministerstwo Klimatu zapowiada rewolucyjne zmiany w systemie gospodarki odpadowej.

Propozycje zmian powstały wspólnie z przedstawicielami samorządów i mają pomóc w obniżeniu kosztów systemu oraz dać samorządom czas i realne możliwości na dostosowanie gospodarki odpadowej do współczesnych wyzwań.

Nawet 50 mln zł dotacji na spalanie odpadów. NFOŚiGW zmienia program

Do 50 mln zł dotacji będą mogły otrzymać inwestycje w spalarnie odpadów – informuje “Dziennik Gazeta Prawna”. Z pieniędzy skorzystają prawdopodobnie lokalne ciepłownie i instalacje, które planują rozbudowę

Największe spalarnie na świecie.

Wbrew temu co twierdzą nasi krajowi przeciwnicy spalarni to na świecie nie tylko nie myślą o ich zamykaniu, ale planują budowę nowych i jeszcze większych instalacji.

Po dwóch stronach komina.

W bielskim ratuszu odbyło się robocze spotkanie dotyczące planów budowy spalarni śmieci.

Postraszono mieszkańców a prawda jest inna.

10 czerwca odbyło się posiedzenie Komisji Ochrony Środowiska Rady Powiatu Bielskiego. Został tam zaproszony przedstawiciel Towarzystwa na rzecz Ziemi, protestującego w wielu rejonach kraju przeciwko budowie spalarni odpadów.

Spalarnia odpadów. Mity kontra rzeczywistość

Z roku na rok produkujemy coraz więcej śmieci. Naszym obowiązkiem jest ich odpowiednie posegregowanie, tak aby odzyskać z nich jak najwięcej surowców wtórnych, które trafi ą do ponownego przetworzenia.

Wiceprezydent Bielska-Białej o spalarni odpadów.

Wywiad z wiceprezydentem Piotrem Kucią. Trudno znaleźć minusy za to powstało wiele mitów.

Miliard złotych na spalarnie.

W ramach ogłoszonego wsparcia zielonych inwestycji rząd przeznaczy ponad 1 miliard złotych dla spalarni odpadów

W Krakowie sąsiedzi się nie skarżą.

Protestowali, bo wyobrażali sobie, że spalarnia będzie smrodzić, kopcić i powietrze nad ich domami będzie jeszcze gorsze. Tymczasem wcale tak nie jest.

Europejskie i światowe wzorce instalacji termicznego przekształcania odpadów

Wykorzystanie odpadów jako surowca do zasilania kotłów energetycznych w zakładach termicznego przekształcania odpadów prowadzi do uzyskania szeregu korzyści. To m.in. obniżenie wielkości oraz liczby składowisk, oczywisty zysk energetyczny w postaci energii elektrycznej lub ciepła, a także wsparcie środowiska naturalnego.

Branża ciepłownicza zainteresowana energią z odpadów.

Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie zrzeszająca wytwórców i dystrybutorów ciepła systemowego opublikowała wyniki ankiety jaką przeprowadziła wśród swoich członków na temat możliwości i planów budowy instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych.