Aktualności

Eksperci odpowiadają na zarzuty.

Na październikowej sesji Rady Miejskiej w Bielsku-Białej przedstawiono prezentację a następnie został opublikowany dokument wykonanej "Analizy Wielokryterialnej dla Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów dla Aglomeracji Beskidzkiej”, która to instalacja spełniać powinna wymagania Najlepszej Dostępnej Techniki (BAT). Dokument został wykonany przez ekspertów firmy Sweco Consulting, Po opublikowaniu dokumentu pojawiły się zarzuty, min....

Ekospalarnia to szansa na nowoczesną, spełniającą surowe normy środowiskowe instalację zamiast wysypiska!

Aglomeracja Beskidzka generuje 100 tys. ton odpadów rocznie, które można przekazać do ekospalarni. Składowanie odpadów pozostających po sortowaniu znacznie podrożało.

Sześć lokalizacji dla spalarni odpadów. Eksperci zdecydowanie wskazali Wapienicę

Najlepszą lokalizacją dla „elektrociepłowni, dla której paliwo będą stanowić odpady” jest grunt w Wapienicy - to wnioski z opracowania zrealizowanego na zlecenie Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.

Powraca temat budowy Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów

Powraca temat budowy Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów w Wapienicy. – Oczekujemy na opracowanie analizy wielokryterialnej przez specjalistyczną firmę Sweco pracującą przy budowach spalarni w całej Europie.

Ministerstwo Klimatu zapowiada rewolucyjne zmiany w systemie gospodarki odpadowej.

Propozycje zmian powstały wspólnie z przedstawicielami samorządów i mają pomóc w obniżeniu kosztów systemu oraz dać samorządom czas i realne możliwości na dostosowanie gospodarki odpadowej do współczesnych wyzwań.

Nawet 50 mln zł dotacji na spalanie odpadów. NFOŚiGW zmienia program

Do 50 mln zł dotacji będą mogły otrzymać inwestycje w spalarnie odpadów – informuje “Dziennik Gazeta Prawna”. Z pieniędzy skorzystają prawdopodobnie lokalne ciepłownie i instalacje, które planują rozbudowę

Największe spalarnie na świecie.

Wbrew temu co twierdzą nasi krajowi przeciwnicy spalarni to na świecie nie tylko nie myślą o ich zamykaniu, ale planują budowę nowych i jeszcze większych instalacji.

Po dwóch stronach komina.

W bielskim ratuszu odbyło się robocze spotkanie dotyczące planów budowy spalarni śmieci.

Postraszono mieszkańców a prawda jest inna.

10 czerwca odbyło się posiedzenie Komisji Ochrony Środowiska Rady Powiatu Bielskiego. Został tam zaproszony przedstawiciel Towarzystwa na rzecz Ziemi, protestującego w wielu rejonach kraju przeciwko budowie spalarni odpadów.

Spalarnia odpadów. Mity kontra rzeczywistość

Z roku na rok produkujemy coraz więcej śmieci. Naszym obowiązkiem jest ich odpowiednie posegregowanie, tak aby odzyskać z nich jak najwięcej surowców wtórnych, które trafi ą do ponownego przetworzenia.

Wiceprezydent Bielska-Białej o spalarni odpadów.

Wywiad z wiceprezydentem Piotrem Kucią. Trudno znaleźć minusy za to powstało wiele mitów.

Miliard złotych na spalarnie.

W ramach ogłoszonego wsparcia zielonych inwestycji rząd przeznaczy ponad 1 miliard złotych dla spalarni odpadów

W Krakowie sąsiedzi się nie skarżą.

Protestowali, bo wyobrażali sobie, że spalarnia będzie smrodzić, kopcić i powietrze nad ich domami będzie jeszcze gorsze. Tymczasem wcale tak nie jest.

Europejskie i światowe wzorce instalacji termicznego przekształcania odpadów

Wykorzystanie odpadów jako surowca do zasilania kotłów energetycznych w zakładach termicznego przekształcania odpadów prowadzi do uzyskania szeregu korzyści. To m.in. obniżenie wielkości oraz liczby składowisk, oczywisty zysk energetyczny w postaci energii elektrycznej lub ciepła, a także wsparcie środowiska naturalnego.

Branża ciepłownicza zainteresowana energią z odpadów.

Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie zrzeszająca wytwórców i dystrybutorów ciepła systemowego opublikowała wyniki ankiety jaką przeprowadziła wśród swoich członków na temat możliwości i planów budowy instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych.

W Gdańsku utrzymane w mocy pozwolenie na budowę ITPO

Wojewoda Pomorski utrzymał w mocy pozwolenie na budowę i zakończył tym samym próby blokowania tej inwestycji przez Towarzystwo na rzecz Ziemi z Oświęcimia. Projekt budowy został już wiele lat temu pozytywnie zaopiniowany przez Komisję Europejską i otrzymał dofinansowanie w wysokości 270 mln złotych.

Ecogenerator Szczecin

Obejrzyj film o działającej instalacji w Szczecinie

Pandemia uwidoczniła, że brakuje spalarni w Polsce.

Wraz z pojawieniem się zagrożenia spowodowanego koronawirusem pojawił się też problem co robić z odpadami pochodzącymi od osób będących na przymusowej kwarantannie.

Gazetka informacyjna ENERGIA Z ODPADÓW.

Szanowni Państwo, od dziś rusza dystrybucja gazetki informacyjnej "Energia z odpadów". Jest to element działań edukacyjnych i informacyjnych na temat ITPO. Zachęcamy do zapoznania się z treścią.

Jak dba się o czystość w Japonii i tysiąca dwustu spalarni?

Kraj kwitnącej wiśni od zawsze jest dla nas synonimem czystości i dbałości o ekologię. Bardzo często jest też wzorem wskazywanym przez propagatorów filozofii Zero Waste.

Dobra Energia z Olsztyna wizytowała w Białymstoku.

W Olsztynie decyzja o budowie instalacji termicznego przekształcania odpadów została podjęta. Obejrzyj film zespołu z Olsztyna, który wizytował w Białymstoku, sprawdzając czy taka inwestycja jest uciążliwa dla mieszkańców.