Aktualności

Ring ekspercki: Czy budowa spalarni odpadów może wpłynąć na obniżenie cen ogrzewania

Walka na argumenty – za i przeciw – budowie zakładów termicznego przekształcania odpadów komunalnych trwa ze zmienną siłą od lat. Bo choć rosnąca wciąż w naszym kraju góra śmieci wymaga zagospodarowania, to jednak spalanie, nawet w najlepszych instalacjach, do preferowanych sposobów gospodarowania odpadami nie należy.

Kontrowersyjne spalarnie odpadów. Potrzeba ich kilka razy więcej niż zaplanowano

Dla spalania śmieci nie ma rozsądnej alternatywy – przekonuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Uwzględniając istniejące i budowane już w Polsce spalarnie odpadów, wciąż będzie ich u nas dwa razy za mało w stosunku do potrzeb – wynika z danych przedstawionych przez Dominika Bąka,

Rada Interesariuszy

Kolejna relacja z posiedzenia rady zapraszamy do obejrzenia.

SZKODLIWA MANIPULACJA PRZECIWNIKÓW BUDOWY SPALARNI

W ostatnim czasie przeciwnicy budowy Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów (dalej: ITPO) udostępniają w Internecie i rozsyłają za pośrednictwem mediów społecznościowych rzekome „naukowe dowody”, wskazujące jakoby instalacje termicznego przekształcania odpadów miały wpływ na wyższą od średniej zachorowalność na nowotwory.

Nabór Wniosków

NABÓR WNIOSKÓW O DOFINANSOWANIE INWESTYCJI ZE ŚRODKÓW NFOŚIGW ZGROMADZONYCH NA RACHUNKU FUNDUSZU MODERNIZACYJNEGO W RAMACH PROGRAMU PRIORYTETOWEGO „RACJONALNA GOSPODARKA ODPADAMI"

Spalarnie nadal ze wsparciem z UE

Miliard złotych trafi na budowę instalacji, które mają pomóc ciepłowniom uwolnić się od węgla, a gminom rozwiązać problem odpadów. Co ciekawe, będą to pieniądze unijne, choć miały one już nie finansować takich inwestycji, uznawanych za nieekologicznie.

Kolejna debata nt. ewentualnego powstania ITPO w Bielsku-Białej,

Zapraszamy do obejrzenia relacji z debaty z dnia 16.11.2021

Agenda debaty merytorycznej dot. ewentualnego powstania Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów

Szanowni Państwo Przedstawiamy Państwu Agendę debaty merytorycznej dotyczącej ewentualnego powstania ITPO.

Zapraszamy na kolejne spotkanie dotyczącego ewentualnego powstania ITPO

Kolejne spotkania odbędą się w Bielskim Centrum Kultury. O szczegółowej agendzie spotkania będziemy informować w późniejszym czasie.

NFOŚiGW przygotuje system wsparcia finansowego inwestycji w instalacje termicznego przekształcania odpadów komunalnych

Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Dominik Bąk uważa, że bez inwestycji w instalacje termicznego przekształcania odpadów komunalnych Polska nie domknie gospodarki obiegu zamkniętego i nie spełni unijnych wymogów dotyczących recyklingu odpadów.

Odzysk energii dla potrzeb ciepłownictwa w Bielsku-Białej bez przełomu

Fachowcy chwalą pomysł, ekolodzy i część mieszkańców mają wątpliwości – Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów dla Aglomeracji Beskidzkiej nadal budzi emocje.

Spotkanie z mieszkańcami .

5 października o godzinie 16:00 w Bielskim Centrum Kultury odbędzie się spotkanie z mieszkańcami.

Kolejne posiedzenie Rady Interesariuszy

Zapraszamy do obejrzenia kolejnego posiedzenia Rady Interesariuszy, na której było omawiane opracowanie studium wykonalności.

EKOSPALARNIA – CZYŚCIEJ, ZDROWIEJ, TANIEJ

Specjaliści nie mają wątpliwości. Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów dla Aglomeracji Beskidzkiej jest bardziej ekologiczna niż składowanie odpadów. Społeczeństwo jest w tej kwestii podzielone. To wnioski płynące z debaty pt. Ekospalarnia – czyściej, zdrowiej, taniej, która odbyła się w czwartek 15 lipca w Bielsku-Białej.

O ekospalarni do tej pory

Nic o was bez was – tak w skrócie można podsumować dotychczasowe działania Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej w zakresie działań co do ewentualnej budowy w mieście instalacji termicznego przekształcania odpadów. Od kiedy temat pojawił się na tapecie, w mieście odbyło się wiele dyskusji, spotkań, dyżurów telefonicznych i akcji informacyjnych dla...

Spotkanie z Mieszkańcami

W związku z trwającym dialogiem w sprawie ewentualnej budowy Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów zapraszam na spotkanie, które odbędzie się 15 lipca 2021 r. o godzinie 17.00 w Bielskim Centrum Kultury przy ul. Juliusza Słowackiego 27.

BANK GOSPODARSTWA KRAJOWEGO URUCHOMIŁ WŁAŚNIE NABÓR WNIOSKÓW O DOFINANSOWANIE Z RZĄDOWEGO FUNDUSZU POLSKI ŁAD

Bank Gospodarstwa Krajowego uruchomił właśnie nabór wniosków o dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych!

OCENA EKOLOGICZNYCH SKUTKÓW FUNKCJONOWANIA SYSTEMU GOSPODARKI ODPADAMI W BIELSKU-BIAŁEJ I AGLOMERACJI BESKIDZKIEJ

Opracowanie przygotowane przez dr hab. inż. Agnieszka Generowicz Profesor Politechniki Krakowskiej

Rada Interesariuszy

Zapraszamy do transmisji z obrad Rady Interesariuszy, która odbyła się w dniu 13.04.2021

Ciepło z odpadów ogrzeje polskie domy i fabryki.

Kolejne spółki ciepłownicze decydują się na inwestycje w spalanie śmieci. To sposób na ustabilizowanie cen ciepła oraz zmniejszenie emisji zanieczyszczeń.

STANOWISKO ZARZĄDU ZGO S.A. w sprawie kłamliwych wypowiedzi w trakcie debaty on-line w dniu 11 marca 2021 „Czy spalarnia jest nam potrzebna?”

STANOWISKO ZARZĄDU ZGO S.A. w sprawie kłamliwych wypowiedzi w trakcie debaty on-line w dniu 11 marca 2021 „Czy spalarnia jest nam potrzebna?”    Podczas debaty on-line „Czy spalarnia jest nam potrzebna?” zorganizowanej w Bielsku-Białej w dniu 11 marca 2021 r. Pan Paweł Głuszyński, wypowiadający się w  trakcie tej debaty jako ekspert w...

Odwrotnie niż Szwedzi marnujemy darmowy surowiec energetyczny. Ta energia jest tańsza niż atomowa

Za wywóz odpadów wcale nie trzeba płacić tak drogo jak u nas po ostatnich podwyżkach. Śmieci można bardzo efektywnie wykorzystać. Systemu nie trzeba wymyślać od początku, bo dobre rozwiązania na świecie już funkcjonują.